Zasady rekrutacji
Wyniki rekrutacji uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk, technik teleinformatyk oraz technik pojazdów samochodowych na praktyki zagraniczne w Grecji w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe pt. NOWOCZESNA EDUKACJA DLA NOWOCZESNEJ EUROPY.
W dniach 11 – 14 grudnia 2017 r. Komisja Rekrutacyjna składająca się z:
-
koordynator projektu / kierownik szkolenia praktycznego – p. Andrzej Borawski,
-
wychowawcy klas objętych projektem – p. Małgorzata Arszułowicz, p. Elżbieta Mikołajczyk, p. Małgorzata Obrycka-Meja, p. Bożena Zgrzywa, p. Janusz Gawryś;
-
nauczyciel języka angielskiego – p. Sylwia Gradowska,
-
pedagog szkolny – p. Mariola Milewska,
dokonała zgodnie z warunkami opisanymi w „Regulaminie rekrutacji” wstępnego przydziału uczniów na podstawie wypełnionych przez uczniów formularzy zgłoszeniowych do zadań realizowanych w ramach projektu. Nauczyciele wychowawcy zweryfikowali zgodność danych wpisanych przez uczniów z zapisami w dziennikach (stan na koniec roku szkolnego 2016/2017).
Wynikiem pracy komisji rekrutacyjnej było opracowanie szczegółowego zestawienia danych na temat chętnych do udziału w projekcie w trzech grupach:
-
technik informatyk/teleinformatyk - klasy trzecie 40 uczniów (3I-15; 3G-15; 3F-3 i 3T-7 uczniów),
-
technik informatyk - klasy drugie 32 uczniów (2F-20 i 2I-12 uczniów),
-
technik pojazdów samochodowych - klasa druga 2S – 8 uczniów.
Sporządzono listy osób zakwalifikowanych oraz listę rezerwową (20 uczniów), które zostały w dniu 14.12.2017 r. zawieszona na tablicy projektu na korytarzu szkolnym. Wszystkie osoby z klas trzecich, które nie zakwalifikowały się na wyjazd (5 uczniów) znalazły się na liście rezerwowej. Zgodnie z planem na liście rezerwowej może znaleźć się 16 uczniów (technik informatyk lub teleinformatyk), zatem aż 11 uczniów klas drugich dołączyło do listy rezerwowej. Listę rezerwową dopełniają 4 osoby z klasy 2S (technik pojazdów samochodowych).
REGULAMIN REKRUTACJI
Regulamin rekrutacji uczniów do projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe
Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy
§1. Postanowienia wstępne
-
Niniejszy regulamin określa warunki rekrutacji i uczestnictwa uczniów w projekcie programu Erasmus+, pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy”.
-
Projekt finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
-
Projekt, o którym mowa ma na celu rozwinięcie kluczowych kompetencji
i umiejętności zawodowych – szczególnie w kwestii możliwości ich dostosowania i przydatności dla rynku pracy. Dedykowany jest dla 80 uczniów kształcących się w dziedzinie technik informatyk , technik teleinformatyk oraz technik pojazdów samochodowych. -
Projekt realizowany jest przez Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Łomży, ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża, zwany dalej Organizacją wysyłającą.
-
Organizacją przyjmującą jest Olympus Education Services Single Member P.C., M Alexandrou, 600 65 Nei Pori, Grecja, zwany dalej Instytucją partnerską.
-
W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 80 uczniów kształcących się w kierunku: technik informatyk lub teleinformatyk (72 osoby) oraz technik pojazdów samochodowych (8 osób), zwanych dalej Uczestnikami Projektu. Do udziału w Projekcie zostaną oni zakwalifikowani na podstawie procedury rekrutacyjnej, przeprowadzonej przez Komisję Rekrutacyjną, w skład której wejdą przedstawiciele Organizacji wysyłającej. Dokładne zasady rekrutacji określono w §3 niniejszego regulaminu.
-
Adresatami projektu są uczniowie Organizacji wysyłającej.
-
Z tytułu uczestnictwa w projekcie nie są naliczane żadne opłaty.
§2. Zakres wsparcia
-
Projekt przewiduje mobilność zagraniczną z uwzględnieniem stażu zawodowego, trwającego łącznie 14 dni. Zakłada się:
-
Przepracowanie w ramach stażu 80 godzin w sposób ciągły, przez dwa kolejne, następujące po sobie tygodnie;
-
Organizację przerwy w trakcie dnia pracy, która będzie warunkowana zasadami panującymi w danym zakładzie pracy;
-
Projekt przewiduje również realizację programu kulturalnego, który ma ułatwić aklimatyzację w nowym otoczeniu. Na jego realizacje są przeznaczone 4 dni (weekendy).
-
-
W celu zapewnienia prawidłowej realizacji stażu przez uczestników, będzie on monitorowany przez opiekunów wyznaczonych z ramienia Organizacji wysyłającej oraz Instytucji partnerskiej, jak i firm, w których odbywać się będą staże. W ich gestii będzie leżała kontrola zgodności stażu z wcześniej utworzonym programem.
-
W razie choroby lub innych zdarzeń losowych, uniemożliwiających stawienie się
w zakładzie pracy, uczestnik ma obowiązek poinformować o tym fakcie, w tym samym dniu, koordynatora projektu oraz opiekuna praktyk w zakładzie pracy, wskazując jednocześnie dzień powrotu do zakładu pracy. -
Szczegółowe zasady uczestnictwa w projekcie zostaną zawarte w Umowie pomiędzy Uczestnikami stażu, a Organizacją wysyłającą oraz w trójstronnych dokumentach zawieranych między zainteresowanymi stronami.
§3. Zasady rekrutacji uczestników
-
Proces rekrutacji do projektu poprzedzi akcja informacyjna. Uwzględni ona kanały internetowe i tradycyjne. W jej trakcie zostaną również podane zasady uczestnictwa w projekcie oraz płynące z niego korzyści.
-
Rekrutacja do projektu uwzględniać będzie zasady równych szans, w tym zasady równości płci oraz wyrównywania szans.
-
Rekrutacja należy do obowiązków Organizacji wysyłającej.
-
Możliwość udziału w projekcie będzie uzależniona od spełnienia poniższych kryteriów:
-
Przynależność do określonej grupy docelowej, opisanej w
-
Złożenie poprawnie wypełnionego formularza rekrutacyjnego;
-
Posiadanie na czas wyjazdu na praktyki zagraniczne ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty/paszport, termin ważności dokumentu upływa po zakończeniu projektu).
-
3.5 Utworzona zostanie Komisja Rekrutacyjna składająca się 7 osób:
- koordynator projektu / kierownik szkolenia praktycznego – p. Andrzej Borawski,
- wychowawcy klas objętych projektem – p. Małgorzata Arszułowicz, p. Elżbieta Mikołajczyk, p. Małgorzata Obrycka-Meja, p. Bożena Zgrzywa, p. Janusz Gawryś;
- nauczyciel języka angielskiego – p. Sylwia Gradowska,
- pedagog szkolny – p. Mariola Milewska.
-
Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzje większością kwalifikowaną 2/3.
-
Formularz zgłoszeniowego dostępny będzie w sekretariacie Organizacji wysyłającej lub na stronie internetowej projektu, jak i Organizacji.
-
Zamiar wzięcia udziału w projekcie musi być notyfikowany poprzez złożenie
w sekretariacie Organizacji wysyłającej formularza zgłoszeniowego. -
Uczniowie zobowiązują się do podania prawdziwych danych w formularzach rekrutacyjnych.
-
Ze względu na brak możliwościorganizacji praktyk w tym samym czasie dla trzech klas w zawodzie technik informatyk, uczniowie klas 2I, 2F i 2G/T zostali poinformowani, że projektem zostaną objęte dwie z ww. trzech klas, które uzyskają najwyższe średnie na koniec roku szkolnego 2016/2017. Po analizie sprawozdań wychowawców stwierdzono, że najwyższe średnie uzyskały klasy 2G/T i 2I (od 1.09.2017r. 3G/T i 3I). Zakwalifikowani uczniowie wyjadą na praktyki w okresie kwiecień-maj 2018r. Taką możliwość mają też trzej uczniowie z kl. 3F , którzy na koniec roku szk. 2016/17 uzyskali najwyższe średnie. Jeżeli pomyślenie przejdą proces rekrutacji będą mogli uczestniczyć w projekcie a na czas realizacji praktyk zostaną przeniesieni do klasy równoległej.
-
Formularze zgłoszeniowe do projektu związane z wyjazdem we wrześniu 2018 roku mogą składać uczniowie klas 2I i 2F (technik informatyk) oraz 2S (technik pojazdów samochodowych).
-
Szczegółowe kryteria rekrutacji obejmują:
-
Ocenę z języka angielskiego uzyskaną na koniec roku szkolnego 2016/2017 –
-
max. 30 pkt;
celujący – 30 pkt.;
bardzo dobry – 24 pkt.;
dobry – 18 pkt.;
dostateczny – 12 pkt.;
dopuszczający – 4 pkt.
-
Średnią ocen z przedmiotów zawodowych uzyskaną na koniec roku szkolnego 2016/2017 – max. 36 pkt;
< 5,5 – 6> – 36 pkt.;
< 5 – 6) – 30 pkt.;
<4,5 – 5)– 24 pkt.;
<4 – 4,5) – 18 pkt.;
<3,5 – 4) – 12 pkt.;
<3 – 3,5) – 8 pkt.;
<2,5 – 3) – 5 pkt.;
<2 – 2,5) – 3 pkt.
-
Ocenę sytuacji życiowej ucznia – preferencje dla młodzieży z mniejszymi szansami – max. 34 pkt;
-
za zamieszkanie na terenie wiejskim – 2 pkt.
-
dojeżdżają codziennie do szkoły:
- powyżej 4 km – 1 pkt.;
- od 10 do 20 km – 2 pkt.;
- powyżej 20 km – 3 pkt.
-
za mieszkanie w bursie,internacie, na stancji – 2 pkt. (jeżeli w podpunkcie c było o punktów);
-
posiadanie opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej o zdiagnozowanych problemach w uczeniu się – 2 pkt.;
-
za korzystanie z pomocy finansowej - 2 pkt;
-
ocena z zachowania na koniec roku szkolnego 2016/2017:
wzorowe – 10 pkt.
bardzo dobre – 8 pkt.
dobre – 6 pkt.
poprawne – 3 pkt.
nieodpowiednie – 0 pkt.
-
brak godzin nieusprawiedliwionych na zajęciach szkolnych za ostatni rok szkolny 2016/2017 – 5 pkt. (za każdą nieusprawiedliwioną godzinę odjęty będzie 1 pkt.);
-
dodatkowe punkty jakie może uzyskać uczeń na podstawie opinii pedagoga, wychowawcy klasy lub nauczyciela przedmiotów zawodowych, nauczyciela języka angielskiego – maksymalnie 10 pkt.
-
Punkty za poszczególne kategorie zostaną przyznane przez Komisję Rekrutacyjną na podstawie weryfikacji formularzy rekrutacyjnych oraz wyników w nauce.
-
Wyniki zostaną opublikowane przez Organizację wysyłającą przy wykorzystaniu kanałów tradycyjnych i internetowych.
-
80 osób trafi na listę główną, natomiast lista rezerwowa utworzona zostanie z 16 osób o profilu technik informatyk lub teleinformatyki 4 o profilu technik pojazdów samochodowych – łącznie 20 osób.
-
W razie nadzwyczajnej potrzeby, przewiduje się przeprowadzenie rekrutacji uzupełniającej w trybie pilnym. Odbędzie się ona na tych samych warunkach, co pierwszy etap rekrutacji.
-
Każdy uczeń, który nie znajdzie się na liście osób zakwalifikowanych, ma możliwość odwołania się od decyzji Komisji Rekrutacyjnej.
Odpowiednie pismo należy złożyć w ciągu 5 dni od momentu opublikowania wyników. Pismo złożone Koordynatorowi projektu, powinno zawierać uzasadnienie odwołania. Komisja ma 3 dni robocze na rozpatrzenie wniosku. -
Każdy uczestnik, bez podania przyczyny, może zrezygnować z udziału w projekcie w ciągu 14 dni od rozpoczęcia szkoleń przygotowujących do wyjazdu, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia na ręce Dyrektora Organizacji wysyłającej.
-
W przypadku rezygnacji uczestnikaw trakcie realizacji projektu bez podania ważnej przyczyny, zostanie on obciążony kosztami związanymi z jego udziałem, poniesionymi do dnia rezygnacji.
-
Bieg terminu, określonego w punkcie 3.17, rozpoczyna się wraz z datą ogłoszenia wyników rekrutacji. W przypadku odwołania, termin zaczyna biec od daty ogłoszenia decyzji Komisji Rekrutacyjnej.
§4. Postanowienia końcowe
-
Wszelkie uwagi i opinie dotyczące przeprowadzonych działań oraz opinie na temat pracy opiekunów, uczestnik ma prawo zgłaszać do Koordynatora projektu.
-
Uczestnik projektu ponosi odpowiedzialność za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą.
-
Koordynator z ramienia Organizacji wysyłającej sprawuje nadzór nad kwestiami merytorycznymi i organizacyjnymi projektu.
-
W przypadkach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, decyzję podejmuje Koordynator projektu z ramienia Organizacji wysyłającej.
-
W kwestiach nieobjętych niniejszym regulaminem, zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
-
Regulamin obowiązuje od 1 października 2017 roku do 31 grudnia 2018 roku.
